İçeriğe geç

Vaillant F28 hatası Nedir ?

Vaillant f28 hatası Vaillant kombilerde gaz yokluğu anlamına gelmektedir. Gaz kesilmesi, bacanın yerinden çıkması, gaz valfi arızası Veya ateşleme ve inyanizasyon çubuğunun arıza yapması sonrası ekranda F28 hata kodu belirir.

Vaillant f28 hatasında ilk yapılması gerekenler ?

 • Evinize Gaz geliyor mu ? Ocakta gaz var mı ?
 • Kombinizin yan tarafında bulunan Gaz vanası açık mı ?
 • Baca eklemlerinde kelepçelerinde çıkma var mı ?
 • Dış kapı yanında bulunan Gaz saatinin vanası açık mı ?

Yukardaki yazılanları öncelikle tek tek kontrol etmemiz ve Tüketici olarak ön şartları yerine getirmemiz gerekir. Kombinizde su seviyesi yerinde mi ? Genelde kombiler 1 ile 2 bar arası çalışır su seviyesini tamamlamayı unutmayınız, ekranda yine f28 hatası çıkarsa Alev ve çarpı işareti olan tuşa 3 kez basınız.

Ekranda Vaillant f28 hatası veren kombinin GAZ valfi değişimi görünmektedir.

Vaillant f28 hatası Nasıl Çözülür ?

Yukarıda Vaillant f28 hatası için çözümler ve sebeplerden bahsettik kombinizin gaz vanası bu arızanın en başlıca sebeplerindendir. Tatile giderken veya uzun bir süre ev boş kaldığında insanlar genel olarak gaz vanalarını kapatıp gider. Fakat geri geldiklerinde gaz vanası kapalı unutulur ve kombi 3 kez deneme sonrası F28 UYARISI verir.

Vaillant Kombiler f28 hatasına nasıl geçer ?

Vaillant kombiler f28 hata kodu neden verir ? sebebi ise kullanıcısına başarısız ateşlemeyi bildirmektir. Vaillant kombiler çalışma prensibi olarak ateşleme için 3 deneme yapar ilk denemede Gaz valfi 2.2 m bar gaz açar ikinci denemede 3.4 m bar gaz açar ve üçüncü denemede 10.2 m bar gaz açarak ateşlemeyi sonlandırır.

Ateşleme çubukları kirli ise

Ateşleme çubukları kırık veya kirli ise elektrotlar ateşleme yaparak kıvılcım oluşturamaz ise çiğ gaz yanacak bir ortam bulamaz ise ateşleme gerçekleşmez,

İyonizsasyon çubuğu yine kirli, kırık veya şaseye değiyorsa ateşleme gerçekleşse bile anakart güvenli yanma haberi alamaz ve Vaillant f28 arıza kodu ekranda çıkar.

Vaillant f28 hata kodu nasıl resetlenir ?

Vaillant reset tuşu

Vaillant f28 hatası geçmedi ve yazılanlar işe yaramadı ise servis talebi

Yukarda yazılanları sonrası arıza geçmedi ise kesinlikle Uzman Ve Vaillant eğitimi olan ekiplerden servis hizmeti almanız gerekir.

Servisimiz Vaillant genel Müdürlükten eğitim alan personelden oluşmaktadır. F28 hatası gaz ile ilgili bir arıza olduğu için kesinlikle içini açmayınız Vaillant harici kimseye dokundurtmayınız.

Servisimizi aramadan önce mutlaka Ocağınızda gaz var mı ? Kombi reset tuşuna ( Alev Çarpı) bastınız mı ? Bunları yaptıktan sonra yine ekranda f28 hatası alırsanız bizi arayın.

Çağrı Merkezi : 0212 470 04 79

“Vaillant F28 hatası Nedir ?” hakkında 20 yorum

 1. İstanbul dan Vaillant Turbotek kombim için çağırdım F28 hatası alıyordum,geldiler ve bir önceki servisin yarı fiyatına işlerini yaptılar orjinal parça ile içimde rahat teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mehmet bey Vaillant f 28 hatası için Özellikle Uzman ve gaz yakıcı cihazlar belgesi olmayan yerlerden hizmet almayın ve bu hatanın sadece uzman servis tarafından yapıldığını unutmayın. En önemli ve en zor hatalardan birisi F28 hatasıdır, bu hata en ufak bir dalgınlığı kaldırmaz.

 2. Vaillant kombimde F28 hatası vardı çağırdım çok kısa sürede hızlı şekilde hallettiler fiyatıda çok uygundu teşekkür ederim hizmetleriniz için

  1. Sinem hanım bu hata kodunda bir çok müşterimiz sağdan soldan ucuz diye servis çağırıp çok mağduriyet yaşadı, ya gelen ekip gaz rekorunu sıkamamış yada arıza tekrar etmiş ve en sonunda biz gidip arızayı düzelttik. Tek seferde f28 arıza kodunu yerinde makina sökülmeden 30 dakika içinde yapılıyor.

 3. F28 hatası aldım ama çözüldü çok teşekkür ederim gerçekten bir numarasınız ekip arkadaşlarınıza teşekkür ederim

 4. F28 hatasını uzun süredir alıyordum sağolsun yetkili ekip evime kadar gelip sorunu halletiler tavsiyesi ederim iyi günler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir