Vaillant F28 hatası Nedir ?

Vaillant f28 hatası Vaillant kombilerde gaz yokluğu anlamına gelmektedir. Gaz kesilmesi, bacanın yerinden çıkması, gaz valfi arızası Veya ateşleme ve inyanizasyon çubuğunun arıza yapması sonrası ekranda F28 hata kodu belirir.

Vaillant f28 hatasında ilk yapılması gerekenler ?

  • Evinize Gaz geliyor mu ? Ocakta gaz var mı ?
  • Kombinizin yan tarafında bulunan Gaz vanası açık mı ?
  • Baca eklemlerinde kelepçelerinde çıkma var mı ?
  • Dış kapı yanında bulunan Gaz saatinin vanası açık mı ?

Yukardaki yazılanları öncelikle tek tek kontrol etmemiz ve Tüketici olarak ön şartları yerine getirmemiz gerekir. Kombinizde su seviyesi yerinde mi ? Genelde kombiler 1 ile 2 bar arası çalışır su seviyesini tamamlamayı unutmayınız, ekranda yine f28 hatası çıkarsa Alev ve çarpı işareti olan tuşa 3 kez basınız.

Ekranda Vaillant f28 hatası veren kombinin GAZ valfi değişimi görünmektedir.

Vaillant f28 hatası Nasıl Çözülür ?

Yukarıda Vaillant f28 hatası için çözümler ve sebeplerden bahsettik kombinizin gaz vanası bu arızanın en başlıca sebeplerindendir. Tatile giderken veya uzun bir süre ev boş kaldığında insanlar genel olarak gaz vanalarını kapatıp gider. Fakat geri geldiklerinde gaz vanası kapalı unutulur ve kombi 3 kez deneme sonrası F28 UYARISI verir.

Vaillant Kombiler f28 hatasına nasıl geçer ?

Vaillant kombiler f28 hata kodu neden verir ? sebebi ise kullanıcısına başarısız ateşlemeyi bildirmektir. Vaillant kombiler çalışma prensibi olarak ateşleme için 3 deneme yapar ilk denemede Gaz valfi 2.2 m bar gaz açar ikinci denemede 3.4 m bar gaz açar ve üçüncü denemede 10.2 m bar gaz açarak ateşlemeyi sonlandırır.

Ateşleme çubukları kirli ise

Ateşleme çubukları kırık veya kirli ise elektrotlar ateşleme yaparak kıvılcım oluşturamaz ise çiğ gaz yanacak bir ortam bulamaz ise ateşleme gerçekleşmez,

İyonizsasyon çubuğu yine kirli, kırık veya şaseye değiyorsa ateşleme gerçekleşse bile anakart güvenli yanma haberi alamaz ve Vaillant f28 arıza kodu ekranda çıkar.

Vaillant f28 hata kodu nasıl resetlenir ?

Vaillant reset tuşu

Vaillant f28 hatası geçmedi ve yazılanlar işe yaramadı ise servis talebi

Yukarda yazılanları sonrası arıza geçmedi ise kesinlikle Uzman Ve Vaillant eğitimi olan ekiplerden servis hizmeti almanız gerekir.

Servisimiz Vaillant genel Müdürlükten eğitim alan personelden oluşmaktadır. F28 hatası gaz ile ilgili bir arıza olduğu için kesinlikle içini açmayınız Vaillant harici kimseye dokundurtmayınız.

Çağrı Merkezi : 0212 470 04 79

Vaillant F28 hatası Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön