İçeriğe geç

Eca 24 hatası nedir ?

ECA Kombi 24 hatası Fan motoru, fan kirliliği, Anakarttan fan motoruna elektrik gitmemesi veya Prosestat arızası sebebiyle oluşan bir arıza kodudur. Bu hata kodunu ekranda görürseniz kombiniz çalışmayı kesin olarak durdurur ve kombi 24 hatasına geçer.

Eca 24 hatası resetleme nasıl yapılır ?

Eca kombiniz 24 hatasına geçerse öncelik le kombinizin bacasına şöyle bir bakın ve bacada çıkma var mı ? Baca yerinden oynamış mı ? bu sebepler bacanın çekiş hızını etkileyerek 24 hatası vermesine sebep olabilir. Bacada sorun var ise kesinlikle dokunmadan bir Tesisatçı çağırıp baca montajını yaptırmanız gerekir. Eğer ki baca da sorun yok ise kombinizin reset tuşuna basarak bir test etmeniz gerekir yine arıza devam ederse artık kombiniz servislik demektir.

24 hatası Sebepleri !

  • Fan motoru arızası
  • Anakart arızası
  • Prosestat kontak hatası
  • Kablo demetinde çıkma

Fan motoru arızası

Fan motoru kombinizdeki yanan gaz odasındaki atık gazı atmakla görevli hava akış elamanıdır. Kombinizin sürekli yanması için fan sisteminin durmaksızın tahliye işlemini yapması gerekir, eğer ki fan motoru durursa fan motoruna bağlı olan hava hortumu ile bağlı olan Prosestat elamanı kontak kapatarak Anakarta haber gönderir ve kombi hava akış sisteminin durduğunu anlayarak çalışmayı durdurur işte bu esnada Eca kombi ekranında 24 hatası çıkar.

Eca kombide 24 hatasına düşen fan fotoğrafı görünmektedir.

Anakart arızası

Yukarda fan motorunun 24 hatasına sebep verdiğini anlatmıştık, bu hata fan motoru sağlam olsa bile anakart eğer fan motoruna elektrik gönderemez ise fan yine çalışamayacağı için yine 24 arıza kodu uyarısı gelir, çözüm ise Yeni Anakart takmaktır.

Prosestat Kontak arızası

Prosestat ise fan motorunun çalışıp çalışmadığını kontrol eden hava basınç anahtarıdır. Fan motoru oluşturduğu akım ile bir hortum vasıtası ile kontak sensörleri açarak fanın çalıştığını bildirir, içindeki mebran yırtılması veya hortum kopması durumunda bu haberleşmeyi sağlayamayacağı için ekrana 24 hatası gelir.

Kablo demeti arızası

Tüm sistemin çalışması için kablolarla iletişim kuran Eca kombi bir kablo demetinden oluşmaktadır. Bu kablolar fan motoruna elektrik, hava basınç anahtarına sinyal şeklinde çalışma mantığı vardır. Kablolarda olası kopma veya şaseye temas halinde kombi arıza yapar.

Eca 24 hatasına geçen modeller

ECA Confeo Premix 24 arıza kodu, ECA Confeo Plus 24 gibi ekranlı Eca modelleri 24 hata koduna geçmektedir. Bu hata kodları ekransız modellerde lambaların yanış şekli ile kullanıcıya bildirilmektedir.

Eca kombi 24 hatası nasıl giderilir ?

Eca 24 hatası veren ekranlı kombi

Eca kombiniz için 24 hatası için yukarda önemli bilgiler verdik Peki 24 arıza kodu nasıl giderilir ?

  • Kombinize gaz geliyormu kontrol ediniz
  • Kombinizde su seviye 1 ile 2 bar arasında mı ? kontrol ediniz
  • Kombinizin bakımı yapılarak fan temizleme işlemi yapıldı mı ?
  • Elektrik şalterini açıp 5 dakika bekleyip tekrar açınız

Bakım yapılarak Eca 24 arıza kodunun önüne nasıl geçilir ?

Firmamız Uzman servis olarak her yıl kombinize bakım yapılmasını önemle tavsiye etmektedir. Kombinizin uzun süre verimli çalışması, içindeki parçaların ses yapmaması, fan motorunun kirlenip 24 hatası vermemesi için mutlaka her yıl bakım yaptırınız.

Eca 24 hatası için servis

Eca kombinizde 24 hatası alırsanız kesinlikle Youtube gibi yerlerden izleyip kombinizi sökmeyin, Youtube da ki videolar sadece izlenme ve tık başına para alma amaçlı videolardır dikkate almayınız. Servisimiz 7/24 İstanbul için hizmet vermekte kombinizi sökmeden yerinde yapmaktadır. İstanbul’da binlerce müşterimiz memnun bir şekilde bizi tercih etmektedir.

ECA SERVİS İSTANBUL : 0212 470 04 79 SERVİS KAYIT TELEFONU
WHATSAP: 0531 921 77 36

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir